Blog,  Jak zostać modelką,  Modeling,  Podróże,  Praca w Polsce i zagranicą

ZAGRANICZNY KONTRAKT JAK TO JEST ZORGANIZOWANE?

Każda dziewczyna, która podpisuje umowę z agencją modelek wie, że prędzej lub później, czeka ją wylot na zagraniczny kontrakt. Gdy o tym rozmawiam z Rodzicami nastoletnich modelek, zawsze pojawia się pytanie – a kto to wszystko finansuje?

Dla wielu osób, opłacenie biletów lotniczych i samego pobytu w jednej ze stolic świata mody byłoby niemożliwe dlatego zagraniczne agencje wychodzą modelkom i ich Rodzicom naprzeciw. 

W takim razie JAK TO JEST ZORGANIZOWANE?

 

KTO KUPUJE BILETY LOTNICZE?
Zagraniczna agencja zajmuje się organizacją lotu. To ona opłaca bilet w obie strony.
Najczęściej są to bilety kupowane w tanich liniach lotniczych. Oczywiście miejsce i termin wylotu jest konsultowany z modelką. Jeśli lecisz na kontrakt w Europie zdarza się, że agencja kupuje na początku bilet tylko w jedną stronę. Nie ma w tym nic dziwnego. Bilety są niedrogie i można w każdej chwili kupić bilet powrotny, natomiast jeśli wylatujesz na kontrakt poza Europę zawsze powinnaś mieć bilet w obie strony.
Jeśli modelka leci na kontrakt po raz pierwszy niektóre agencje proponują kierowcę, który może ją odebrać z lotniska. Jeśli więc się stresujesz i boisz się, że nie poradzisz sobie w dotarciu z lotniska do biura agencji, poproś o kierowcę. Pamiętaj jednak, że za taką usługę zapłacisz. Bardziej doświadczone modelki najczęściej dojeżdżają do centrum komunikacją miejską.

GDZIE MIESZKAJĄ MODELKI?
W większości krajów modelki mieszkają w tzw. model apartament. Są to mieszkania wynajmowane przez agencje, w których mieszkają modelki z danej agencji. Czasem agencje wynajmują pokoje. W niektórych krajach mieszka się w pokoju wynajętym przy jakiejś rodzinie.
Standard mieszkań jest różny. Możesz trafić do nowoczesnego apartamentu, w którym znajdziesz ekstra gadżety kuchenne, a możesz trafić do mieszkania o niższym standardzie. Pamiętaj, że czego innego możesz się spodziewać w Europie a czego innego np. w Chinach czy Japonii. Zawsze warto zapytań agencję jak wyposażone jest mieszkanie, co trzeba lub warto z sobą zabrać.
Mieszkania agencyjne mają zarówno zalety jak i wady. Zaletą jest to, że nie musisz sama martwić się o mieszkanie. Poznajesz dziewczyny, z różnych stron świata, razem z nimi chodzisz na castingi czy do agencji. Dzięki temu masz okazję uczyć się języka. Wadą jest to, że nie masz wpływu na to z kim mieszkasz, nie zawsze trafisz na dziewczyny, które podobnie jak Ty dbają o porządek czy przestrzegają ciszy nocnej?
Modelki, które zarabiają wystarczająco dużo bardzo często decydują się na samodzielne wynajmowanie mieszkania. Dzięki temu mają spokój i wyższy komfort życia a dość często nawet niższe koszty najmu.

 

KIESZONKOWE
Większość agencji zapewnia modelkom tzw. kieszonkowe, które ma im pozwolić kupić bilet na metro i podstawowe jedzenie. Wysokość kieszonkowego zależy od agencji i rynku, wynosi zwykle ok 50 – 80 euro.
Pamiętaj, że większość agencji wypłaca kieszonkowe raz w tygodniu. Jeśli np. dniem wypłaty jest piątek a ty przylatujesz do agencji w sobotę, to pierwsze kieszonkowe otrzymasz w najbliższy piątek. Musisz więc być przygotowana na to, że w pierwszym tygodniu sama będziesz opłacać swoje podstawowe wydatki.
Niektóre agencje w umowie zaznaczają, że modelka otrzyma kieszonkowe od momentu, gdy zdobędzie pierwszą pracę. Są też takie, które uważają, że kieszonkowe demotywuje modelki i w ogóle nie zapewniają kieszonkowego. Dlatego jeśli bez kieszonkowego nie jesteś w stanie utrzymać się na kontrakcie, zapytaj agencję, czy na pewno będziesz miała je zapewnione.
Czy kieszonkowe starcza na wszystko? To zależy od tego, do jakiego poziomu życia jesteś przyzwyczajona i czy potrafisz dysponować pieniędzmi? Ja zawsze powtarzam, że w Europie kieszonkowe starcza na najważniejsze rzeczy, czyli bilet na metro i podstawowe jedzenie. Nie mówimy tu o kawie ze Sturbacks’a, lodach, jedzeniu w restauracjach czy opłacaniu biletów do muzeów. W Azji dobrze zarządzane kieszonkowe starcza na więcej?
Jeśli chcesz zwiedzać, chodzić na shopping, jadać w restauracjach, czy odwiedzać muzea – musisz wziąć swoje pieniądze.

 

O CZYM JESZCZE TRZEBA PAMIĘTAĆ?
Wylatując na kontrakt pamiętaj o ubezpieczeniu na czas pobytu poza Polską. Większość agencji na świecie wymaga od modelek posiadania takiego ubezpieczenia.
Jeśli lecisz do egzotycznego kraju sprawdź czy powinnaś się zaszczepić.
W niektórych krajach wymagana jest wiza pracownicza, o czym powinna poinformować Cię agencja – matka.
Zwróć też uwagę na różnice kulturowe.

 

TO BRZMI CAŁKIEM NIEŹLE, PRAWDA?
Podsumowując – wylatując na zagraniczny kontrakt masz zapewniony przelot, mieszkanie i kieszonkowe. Brzmi super! Nie zapominaj jednak, że wszystkie koszty związane z Twoim pobytem na kontrakcie są wpisane w Twój statement i zostaną w pierwszej kolejności odciągnięte od Twoich zarobków. Agencja nie robi Ci prezentu. Praca modelki daje Ci możliwość zwiedzania świata nawet w sytuacji, w której sama nie mogłabyś sobie na to pozwolić, ale wszystkie koszty, które agencja ponosi w związku z Twoim pobytem na kontrakcie, są zawsze rozliczane.

 

Zdjęcie główne:  fot. Malwina Sulima

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *