Blog,  Jak zostać modelką,  Modeling

Umowa z agencją modelek

Po spotkaniu z agencją modelek otrzymałaś super informację – agencja proponuje Ci współpracę i podpisanie umowy na wyłączność! Z jednej strony jesteś przeszczęśliwa, z drugiej przeraża Cię umowa, której zapisów nie rozumiesz?

 

DLACZEGO PODPISUJE SIĘ UMOWĘ Z AGENCJĄ MODELEK?

Każda agencja modelek proponując współpracę, podpisuje z modelką umowę na wyłączność.
Umowa reguluje warunki współpracy pomiędzy modelką a agencją modelek. Dzięki niej agencja ma prawo zarządzać karierą i wizerunkiem modelki, wykorzystywać jej zdjęcia do promocji na stronie agencyjnej czy w mediach społecznościowych, promować ją nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dzięki umowie, agencja może negocjować warunki współpracy z klientami i pobierać w imieniu modelki wynagrodzenie. Jednym słowem, dzięki umowie agencja może profesjonalnie i zgodnie z prawem reprezentować interesy modelki.
Pamiętaj, że jeśli jesteś niepełnoletnia umowę podpisują również Twoi Rodzice.

 

 

 

 

 

JAK ODCZAROWAC TEGO SMOKA?

Bardzo często, osoby, które wcześniej nie miały kontaktu ze światem mody, odnoszą wrażenie, że umowa jest bardzo skomplikowana. Nie rozumieją zapisów umowy, bo nie wiedzą, jak działa świat mody. Ja zawsze proponuję spotkanie lub dłuższą rozmowę telefoniczną, w której mogę omówić każdy punkt umowy lub tylko te punkty, które są niejasne dla modelki czy jej Rodzica. Zwykle omówienie fragmentu umowy na przykładzie pozwala zrozumieć wcześniej niezrozumiały zapis.
Czy warto konsultować umowę z prawnikiem? Jeśli czujesz taką potrzebę – oczywiście, skorzystaj z pomocy prawnika. W końcu masz podpisać umowę na kilka lat. Musisz jednak wziąć po uwagę, że nie ma zbyt wielu prawników, którzy znają zasady obowiązujące w świecie mody. Dlatego zawsze uwzględnij rozmowę z przedstawicielem agencji na temat punktów umowy, które wydają się niezrozumiałe tak aby prawnik mógł zrozumieć o co chodzi agencji w konkretnych zapisach umowy.

 

CZY WARTO PODPISAĆ UMOWĘ Z AGENCJĄ MODELEK?

Odpowiedź jest prosta – jeśli nie podpiszesz umowy, agencja nie będzie się Tobą zajmować. Oczywiście pamiętaj, aby decydując się na współpracę z agencją, zwrócić uwagę na doświadczenie osób pracujących w agencji.
Po podpisaniu umowy agencja poświęci czas na Twoje szkolenie, zaplanuje testy, zacznie Cię promować w Polsce i na świecie, będziesz otrzymywać zaproszenia do udziału w castingach. Pamiętaj, że to do agencji zgłaszają się klienci, szukający określonego typu modelek, dzięki temu będziesz mogła zacząć pracować dla klientów, z którymi nie miałabyś sama kontaktu. To do agencji przyjeżdżają przedstawiciele światowych agencji modelek, w poszukiwaniu kolejnych top’ów. Ale przede wszystkim, osoby pracujące w agencji modelek mają wiedzę i doświadczenie w jaki sposób poprowadzić karierę modelki, aby mogła osiągać jak największe sukcesy w Polsce i na całym świecie.
Poza tym, czy znasz jakąś top modelkę, która osiągnęła swój sukces będąc freelancerką?

 

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Czas trwania umowy
Agencje nie podpisują umowy na rok. A to dlatego, że muszą mieć czas na rozwój kariery modelki. Zwykle jest to 5 a nawet 8 lat.
Jeśli masz 16 lat, chodzisz do szkoły średniej to nie możesz sobie pozwolić na pracę modelki przez cały rok. Najwięcej doświadczenia modelki zdobywają w trakcie zagranicznych kontraktów. Ale przecież 16 – latka nie może spędzić poza domem całego roku, więc potrzeba więcej czasu by dziewczyna mogła poczuć, że modeling to jej praca. Dlatego agencja potrzebuje więcej czasu, aby móc zaplanować Twoją karierę.
Kary umowne
Warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kar umownych. Kiedy i na jakiej podstawie agencja może je egzekwować.
Rozliczenia
Zwróć uwagę na wysokość prowizji agencji i sposób rozliczenia prac modelki. Często w umowach jest zapis mówiący o tym co wchodzi w skład tzw. długu modelki, czyli np. wykonanie testów, druk kompozytów czy fryzjer, odzież, kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na to, aby potrącane kwoty były udokumentowane.
Zgoda na wykonanie danego zlecenia
Umowa z agencją zawsze powinna dać prawo do zdecydowania o tym, czy modelka chce wykonać daną pracę czy nie. Jeśli jesteś miłośniczką zwierząt, nie musisz się zgadzać na udział w reklamie futer. Jeśli nie pijesz alkoholu – powinnaś mieć możliwość zdecydowania, że nie chcesz być kojarzona z takim produktem. Jeśli nie chcesz zmieniać naturalnego koloru włosów na różowy – też powinnaś mieć takie prawo. Zdarzają się też takie sytuacje w życiu, które nie pozwalają wykonania danej pracy, bo przecież np. nie zrezygnujesz z egzaminu maturalnego dla sesji zdjęciowej, bo może to zaważyć na Twoim dalszym życiu.

 

CZY MOŻNA PRACOWAĆ Z KILKOMA AGENCJAMI JEDNOCZEŚNIE?

Teoretycznie można, ale w praktyce w zasadzie się to nie zdarza. Jeśli jesteś wszędzie – to jesteś nigdzie.
Kiedy ktoś mi zadaje takie pytanie – odbijam piłeczkę o pytam: Która z licznych agencji, reprezentujących Twoje interesy ma zainwestować czas i energię w szkolenie, pieniądze – na testy i kontakty – abyś mogła zrobić pierwszy krok w karierze modelki? Zwykle to wystarcza, aby przekonać dziewczynę, że to nie ma sensu.
Jeśli chcesz, aby agencja naprawdę poświęciła Ci czas i uwagę, musisz być z nią związana umową. W innym przypadku możesz liczyć na „jakieś” opcje, które wpadną „z przypadku”, o ile agencja w ogóle zdecyduje się zechce Cię o nich poinformować.

Pamiętaj, że dopiero od momentu podpisania umowy z agencją modelek wkraczasz do wielkiego świata mody. Umowa otwiera Ci drzwi, ale to od Twojego potencjału i zaangażowania zależą efekty współpracy z agencją? Na pewno bez agencji Twoja szansa na karierę w świecie mody jest niewielka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *