Blog,  Jak zostać modelką,  Modeling,  Podróże,  Praca w Polsce i zagranicą

PIERWSZY LOT SAMOLOTEM

 

Jeśli wybierasz się na swój pierwszy kontrakt i jeszcze nigdy nie leciałaś samolotem, to weź głęboki oddech, usiądź wygodnie w fotelu i przeczytaj jak się przygotować do podróży aby bez żadnego stresu dotrzeć do wybranego celu.
To naprawdę nie jest trudne!

BILET LOTNICZY
Gdy otrzymasz z agencji elektroniczny bilet lotniczy sprawdź czy wszystkie dane podane w bilecie się zgadzają. Dokładnie przeczytaj swoje imię i nazwisko, jeśli znajdziesz najmniejszą nieścisłość – od razu zgłoś to agencji!
Kilka lat temu jedna z moich modelek wybierała się do Nowego Jorku. Podekscytowana pojawiła się na lotnisku, jednak ostatecznie nigdzie nie poleciała. Okazało się, że biuro podróży, które bookowało dla niej bilet zrobiło błąd w nazwisku. Chodziło o jedną literę! Ale to wystarczyło aby nie wpuścić jej do samolotu. Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku, gotowa do podróży życia…
Dość często moje modelki pytają mnie o wielkość walizek, bagaż podręczny, rodzaj jedzenia w trakcie lotu. Zawsze im odpowiadam, że nie pracuję w liniach lotniczych i po prostu tego nie wiem. ALE odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć logując się na stronie internetowej linii lotniczych, którymi się leci. To MODELKA musi poświęcić chwilę na sprawdzenie takich informacji!
Zatem jedną z pierwszych rzeczy, po sprawdzeniu swoich danych na bilecie, jest zalogowanie się na stronie linii lotniczych, aby sprawdzić jaki bagaż możesz z sobą zabrać, czy przysługuje Ci bagaż podręczny i czy możesz wybrać rodzaj jedzenia w trakcie lotu. Coraz częściej zdarza się, że bilet ma korzystną cenę, bo nie zawiera kosztów bagażu. Koniecznie sprawdź to wcześniej aby nie usłyszeć na lotnisku, że musisz zapłacić za bagaż sama!
Jeśli nie jesteś pewna jakimi liniami lecisz, wpisz w wyszukiwarkę google skrót lotu z biletu – od razu pojawi się informacja, które linie lotnicze są związane z tym skrótem.
Zwykle dwa dni przed wylotem można zrobić odprawę on-line. Warto ją zrobić, szczególnie dlatego, że niektóre tanie linie lotnicze za odprawę on-line na lotnisku pobierają wysoką opłatę. Poza tym dość często słyszy się o tym, że linie lotnicze robią tzw. „overbooking”, czyli sprzedają więcej miejsc niż realnie jest w samolocie. Jeśli zrobisz odprawę on-line nie powinnaś na lotnisku usłyszeć, że w samolocie nie ma dla ciebie miejsca.

LOTNISKO

Krok 1. Bądź minimum 2 godziny przed odlotem.
Pamiętaj aby przyjechać na lotnisko minimum 2 godziny przed odlotem. Jest to czas potrzebny na odprawę, kontrolę paszportową i nadanie bagażu. Jeśli lecisz do USA czy Kanady powinnaś być na lotnisku nawet wcześniej. Jeśli w określonym czasie nie zostaniesz odprawiona, to nawet posiadając bilet, nie zostaniesz wpuszczona do samolotu!
Wiele lat temu jedna z moich modelek wylatywała do Aten. Mieszkała daleko, więc żeby się nie spóźnić przyjechała do Warszawy dzień wcześniej. Byłam spokojna, że zdąży na samolot. Mimo to, nie zdążyła… Tłumaczyłam jej, że musi być na lotnisku 2 godziny wcześniej, uznała, że to przesada i przyjechała pół godziny przed odlotem. Niestety nie udało jej się odlecieć, agencja musiała kupić nowy bilet, a modelka pokryć koszty obu…

KROK 2. Check-in i odprawa bagażu.
Gdy wejdziesz do hali odlotów zobaczysz na dużych elektronicznych tablicach informacje dotyczące najbliższych lotów. Znajdź swój – wiesz dokąd lecisz, znasz godzinę odlotu, skrót lotu – więc bez problemu możesz go znaleźć. Jeśli odprawa Twojego lotu już trwa, na tablicy znajdziesz numery stanowisk, przy których można się odprawić. Kierujesz się do takiego stanowiska, gdzie pracownik linii lotniczych sprawdzi Twoje dokumenty – dowód osobisty (jeśli lecisz do jednego z krajów UE) lub paszport (jeśli lecisz poza strefę Shengen). Następnie zważy, oznakuje, zarejestruje i nada Twój bagaż główny do luku w samolocie.
Ile może ważyć bagaż główny? To zależy od linii lotniczych. Przed lotem dokładnie to sprawdź! Nie licz na to, że uda Ci się zabrać 2-3 kg więcej. Możesz być niemile zaskoczona, jeśli pracownik lotniska poprosi cię o wyjęcie kilku rzeczy w bagażu. Gdy już Twoje bagaże są oznaczone i zarejestrowane, otrzymujesz boarding – pass, czyli kartę wstępu na pokład, która wskazuje numer miejsca w samolocie i numer bramki.
Jeśli lecisz z przesiadką zapytaj czy na pewno Twój bagaż leci do miejsca docelowego, czy musisz go odbierać i nadawać w na lotnisku przesiadkowym. Zwykle bagaż leci do miejsca docelowego, warto jednak o to zapytać.

KROK 3. Kontrola paszportowa i kontrola bezpieczeństwa.
Mając już boarding pass udajesz się do stanowiska odprawy paszportowej. A następnie kierujesz się do kontroli bezpieczeństwa.
Przed podróżą upewnij się co można a czego nie można zabierać z sobą w bagażu podręcznym, bo jeśli w trakcie kontroli pracownik lotniska zobaczy rzeczy niepożądane, będziesz musiała je wyrzucić.
W trakcie kontroli bezpieczeństwa bagaż podręczny i okrycie wierzchnie należy położyć w kuwecie na taśmie. W osobnym pojemniku umieść elektronikę, np. komputer, aparat fotograficzny, kable, ładowarki itp.), zdejmij też pasek jeśli masz metalową sprzączkę, wyjmij klucze czy monety. Twój bagaż jest prześwietlany na taśmie przez kontrolera. Gdy zostaniesz poproszona, przejdź przez bramkę. Czasem pojawia się prośba o zdjęcie butów. Zdarza się również kontrola osobista.

KROK 4 Gate i oczekiwanie na odlot.
Gdy przejdziesz przez kontrolę zabierz wszystkie swoje rzeczy i udaj się do swojego gate’u, gdzie będziesz oczekiwać na swój lot. Upewnij się, że na ekranie przy Twojej bramce jest podany symbol Twojego lotu oraz kierunek i godzina. Zdarza się, że w ostatniej chwili zmienia się numer bramki.
W drodze do swojego gate’u przejdziesz przez strefę duty free. To tutaj możesz kupić taniej perfumy, kosmetyki czy markowe rzeczy. Możesz też coś zjeść lub wypić przed odlotem, pamiętaj jednak, że ceny jedzenia na lotnisku są bardzo wysokie.
Kilkanaście minut przed odlotem pasażerowie są wpuszczani na pokład samolotu. Raz jeszcze sprawdzane są karty pokładowe. Jeśli samolot jest blisko budynku, dostaniesz się do niego tzw. rękawem. Jeśli dalej – dojedziesz specjalnym autobusem.

I w ten oto sposób siedzisz w samolocie gotowa do podróży?

KROK 5. Doleciałaś na miejsce.
Gdy wylądujesz na docelowym lotnisku idź za innymi pasażerami. Najpierw przejdziesz kontrolę paszportową a potem możesz skierować się do miejsca odbioru bagażu. Zwróć uwagę, czy nad ruchomą taśmą wyświetla się numer Twojego lotu. To potwierdzenie, że stoisz we właściwym miejscu. Wypatruj swojego bagażu a gdy już go odbierzesz, udaj się do wyjścia?

Pamiętaj aby nie pokazywać w mediach społecznościowych zdjęcia biletu, na którym widoczne są wszystkie dane, czyli twoje imię i nazwisko, data lotu, linie lotnicze i nr biletu.

Udanej podróży!

Zdjęcie główne: fot. Pascal Renet

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *