Jak zostać modelką - be a model
Blog,  Jak zostać modelką,  Modeling

Jak zostać modelką w czterech krokach. Część 1

Krok 1

 

#REALNIE OCEŃ SWOJE PREDYSPOZYCJE

Zanim wyślesz zgłoszenie do agencji modelek, stań przed lustrem i sama oceń swoje predyspozycje.

Sprawdź czy wpisujesz się w standardy, których przestrzegają wszystkie agencje modelek na świecie.

Oczywiście, zawsze znajdą się wyjątki od reguły. Ale tutaj chciałabym omówić ogólnie przyjęte wymagania, stawiane przez agencje modelek na całym świecie. Nie będę się skupiać na wyjątkach. Być może kiedyś pokuszę się o przedstawienie modelek, które świetnie sobie radzą w świecie mody, pomimo niewysokiego wzrostu czy nieidealnych wymiarów.

 

#WIEK

Jak zostać modelką - wiek
fot. Kaja Kitlinsky

Większość agencji modelek na świecie może reprezentować dziewczyny, które mają ukończone 16 lat. Niektóre posiadają licencję na reprezentowanie 15 latek. W Stanach Zjednoczonych trzeba mieć ukończone 18 lat. Codziennie rozmawiam z bookerami i scouterami zagranicznych agencji modelek. Już od jakiegoś czasu pojawia się informacja, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na wiek i pracę adresują do dziewczyn, które mają min. 17 – 18 lat. To jednak nie znaczy, że nie można rozpocząć współpracy z agencją – matką wcześniej.

Jeśli więc masz 13 lat to za wcześnie aby zgłaszać się do agencji modelek. Wprawdzie niektóre polskie agencje rozpoczynają współpracę z tak młodymi dziewczynkami, ale moim zdaniem spokojnie możesz poczekać do czasu, gdy skończysz 14 – 15 lat. To dobry moment aby zacząć się przygotowywać do pracy modelki pod okiem agencji. Musisz mieć jednak świadomość, że będziesz miała ograniczoną możliwość pracy.

Oczywiście jeśli jesteś starsza, również możesz myśleć o tym aby zostać modelką. Na stronie każdej agencji modelek znajdziesz informację dotyczącą wieku poszukiwanych modelek. Zwykle górna granica wieku to 21/22 lata.

 

#WZROST

Wzrost to kluczowy parametr. Modelka musi być wysoka. Kropka.

Jak zostać modelką - wzrost
fot. Krzysztof-Kwiecień

Z tym się nie dyskutuje.

Jeśli marzy Ci się udział w paryskim Fashion Weeku musisz mieć 176 – 180 cm wzrostu. To idealny wzrost dla modelki, który pozwala robić zarówno pokazy jak i zdjęcia.

Jeśli jesteś niższa, ale masz minimum 170 cm wzrostu, również możesz pracować jako modelka. Jest cała masa komercyjnych prac, w których możesz się odnaleźć i czerpać satysfakcję z pracy modelki. Musisz jednak znaleźć agencję, która reprezentuje takie modelki.

 

Dziewczyny, które są wyższe i mają więcej niż 180 cm mają utrudnioną pracę. Kolekcje szyte są w standardowych rozmiarach, więc na bardzo wysokich dziewczynach rękawy i nogawki okazują się być za krótkie. Trudno dla tak wysokiej modelki znaleźć odpowiedniego modela, który byłby odpowiednio wysoki.

Dziewczyny, które mają mniej niż 170 cm wzrostu niestety nie mogą liczyć na współpracę z agencją modelek. O tym jakie możliwości mają niewysokie dziewczyny, napiszę w oddzielnym artykule.

 

#WYMIARY

Jak zostać modelką - wymiary
fot. Kaja Kitlinsky

Modelka powinna mieć proporcjonalną, szczupłą sylwetkę.

Najważniejszy wymiar to obwód bioder, który należy zmierzyć nie na kościach biodrowych, jak to robi większość dziewcząt ALE w połowie pośladków, w najszerszym miejscu pupy. Ten wymiar nie może przekraczać 90 cm.

Jeśli jesteś smuklejsza i masz 87-89 cm to też jest dobrze, ale jeśli ten obwód jest mniejszy, to może być już problem.

Podawanie idealnych wymiarów chyba mija się z celem, bo wiele zależy od budowy. Każda modelka jest inna. Jedna ma talię osy inna jej nie ma. Jedna ma mniejszy inna większy biust. Z pewnością jeśli miałabyś robić pokazy mody duży biust będzie przeszkodą. Ale może być atutem w przypadku innych prac. Nie warto więc próbować wcisnąć się w jakiś szablon. Modelki nie są odlane z jednej formy.

Bardzo ważne są proporcje. Długość nóg w stosunku do tułowia. Szerokość ramion w stosunku do szerokości bioder. Ciało modelki powinno być fit, jędrne i nie za bardzo umięśnione.

 

#TYP URODY

I cóż można powiedzieć na ten temat?

Jak ocenić typ urody? Jeden lubi jedno – inny co innego.

Odnieśmy się więc do proporcji.

Ideałem są duże, szeroko rozstawione oczy. Nieduży nosek. Zaznaczone kości policzkowe. Duże usta. Ładny profil. Zachowana symetria.

Ale czy każda modelka tak wygląda? Oczywiście, że NIE.

Trendy w typach urody się zmieniają. W jednym sezonie preferuje się klasyczne piękności, w innym szuka się czegoś interesującego.

Zatem jeśli chcesz zostać modelką ale nie umiesz ocenić swojego typu urody – wyślij zgłoszenie do agencji.

 

#OSOBOWOŚĆ

jak zostać modelką - osobowość - be a model
fot. Krzysztof Wyżyński

Poza wymiarami i typem urody to najważniejsza cecha, która może ci pomóc osiągnąć sukces.

Choćbyś była najpiękniejsza, jeśli nie masz osobowości nie zostaniesz zauważona.

Co to zatem jest ta „osobowość”?

Twój sposób bycia. Energia, którą wokół siebie roztaczasz. Sposób w jaki mówisz i reagujesz. Błysk w oku. Reakcje na otoczenia. Pewność siebie, zaangażowanie, wewnętrzna siła, która z Ciebie emanuje. Jednym słowem CHARYZMA.

Zdarzają się modelki, które są bardzo nieśmiałe. Niewiele mówią, na castingu stoją i patrzą w sufit, sprawiają wrażenie jakby chciały wejść pod stół, są „jakieś”. Takim dziewczynom trudno się przebić. Modelka musi przyciągać uwagę. Sprawiać, że nie można od niej oderwać wzroku.

 

 

 

 

 

 

 

Główne zdjęcie – fot. Monika Piecha – Ziółkowska

9 komentarzy

 • Gosia gm

  Chciała bym zostać modelką tylko że mam 14 lat i patrze codziennie się w lustrze i nawet ćwiczę, mam wzrost 174
  I chyba się nadaję na modelkę.

  • Agnieszka

   Gosiu, Jeśli chciałabyś zostać modelką – zapraszam do udziału w kursie online „Jak zostać modelką, nawet jeśli do tej pory było to tylko marzenie”. Koniecznie zerknij na stronę kursu. Lub po prostu wyślij zgłoszenie do agencji modelek i sprawdź czy sprawdzasz ich wymagania:)

  • Nadia

   Też mam 14 lat i chciałabym zostać modelką mam 176 cm wzrostu . Codziennie ćwiczę .Wstawiam na Instagrama moje zdj i obserwuję sławne modelki.Dzięki temu co tu przeczytałam coraz poważniej o ty myślę dzięki😁😁

  • Karolina

   Cześć od zawsze chciałam zostać modelką mam ,174 cm wzrostu i 16 lat.Obawiam się jednak mojego noska ponieważ ma lekki garbek oraz jest w aparacie troszkę duży w lustrze jednak wygląda normalnie.

 • Asya

  Trafiłam na tą stronę i jestem nią zachwycona! Mimo rzetelnych informacji jakie zawiera chciałabym jednak zapytać o dwie kwestie: czy majac powyżej 22 lat (widziałam tą „górna” granice w zakładce wiek) można spróbować swoich sil w modelingu? To samo tyczy się wzrostu, zdaje sobie sprawę że posiadanie poniżej 170 cm to niestety wada w tym zawodzie jednak czy w przypadku modelingu komercyjnego można spotkać się z akceptacja?
  Dziękuje za odpowiedź

 • Wiktoria

  Hejka nazywam się wiktoria mam 14lat chcę pracować na modeligu jako przedstawianie ubrań mam nadzieję że mnie przyjmiecie

 • Kaja

  Ja mam 14 lat chciałam zawsze być fotomodelką ale mam 160cm wzrostu w tali 61cm a w biodrach 78cm wiec się nie nadaje praktycznie ☹️

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *